Menu

Czy da się odbudować rynek pracy dla górników?

0 Comments


Cały kraj cierpi z powodu braku wyspecjalizowanych pracowników. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w dobie powszechnej dostępności studiów wyższych, wiele osób kształciło się tylko w celu zdobycia dokumentu, a następnie podjęło pracę zupełnie niezgodną ze swoim wykształceniem. Czy nie lepiej byłoby wykorzystać potencjał ludzki, tuż po liceum kierując osoby z predyspozycjami fizycznymi, np. do pracy w charakterze górnika?

Nie takie górnictwo straszne…

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że górnictwo jest wciąż niedopłacanym zawodem, obarczonym dodatkowo ogromnym ryzykiem. Nie jest ono jedynie związane z oczywistymi zagrożeniami związanymi z pracą pod ziemią – są to również zagrożenia związane z pracą z maszynami, które z drugiej strony wykonują za ludzi ogrom niebezpiecznej pracy. Ale… Czasem ich wadliwość lub nieprawidłowa obsługa mogą powodować kolejne wypadki. To jest ryzyko wpisane w ten zawód i bardzo często jego aspekt pojawia się w wypowiedziach osób, które tłumaczą swoją niechęć do tego zawodu.

Trudno będzie odbudować rynek górnictwa na Śląsku, ponieważ w dobie starzejącego się społeczeństwa, coraz trudniej nam o zdrowych ludzi, mogących kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wykonywać zawód, który dość mocno obciąża zdrowie. Dostępność do informacji odnośnie wypadków, również nie wpływa zachęcająco na ludzi, którzy potrzebują spokojnej, stabilnej pracy.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *