Menu

Prognozy dla województwa śląskiego na 2019 rok

0 Comments


Według raportu opublikowanego kilka lat temu województwo śląskie miało się rozwijać w stronę branż związanych z marketingiem i ekonomią. Tymczasem dziś województwo śląskie wydaje się być nastawione na pracowników fizycznych, którzy odbudują dobre prosperowanie zawodów takich jak mechanicy, fryzjerzy, czy magazynierzy.

Trudne przewidywania

Województwo śląskie stanowi dość trudny rynek dla znawców rynku pracy. Chodzi tu głównie o to, że każdy rok przynosi pewne niespodzianki oraz nieoczekiwane zwroty, które stawiają tamtejszy rynek pracy w nieco innym świetle. Co chwila nowa branża trafia na listę tych, którym potrzeba najwięcej pracowników, by za kilka miesięcy lub po upływie roku stać się obszarem, który jest przepełniony pracownikami i nie sposób odnaleźć sposób, jak wyrównać sytuację.

Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju – kiedy tylko zostanie ogłoszona kolejna lista zawodów, gdzie istnieją największe braki pracownicze, wiele osób decyduje się na przekwalifikowanie, co w dłuższej perspektywie również nie jest korzystne – z czasem przepełniona branża zaczyna generować niższe zarobki dla osób pracujących w niej, więc wiele osób zdecyduje się na kolejne przekwalifikowanie.

Spodziewany wzrost zatrudnieni na 2019 rok ma dotknąć sektora usług – mechaników, fryzjerów, kosmetyczek… Branża IT w dalszym ciągu będzie jednym z najlepszych pracodawców. Warto również zaznajomić się z branżą pracy zdalnej, która również na Śląsku zaczyna coraz śmielej dominować w rankingach popularności.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *