Menu

Średnia pensja w województwie śląskim

0 Comments


Gdy mówimy o średniej krajowej, zwykle miewamy przed oczami kwotę rzędu ponad 3000 zł, czasem około 5000 zł –  w zależności od regionu kraju, w jakim się aktualnie znajdujemy. W województwie śląskim sprawa jest na tyle skomplikowana, że średnia pensja różni się nie tylko wielkością danej miejscowości, ale również częścią regionu.

Aglomeracje w przewadze

Utarło się, że duże aglomeracje skupiają inwestorów mających pewność, że w dużych skupiskach ludzkich z pewnością odnajdą również dużą ilość fachowców z dziedzin, które reprezentują. Nie jest to działanie pozbawiane sensu, podobnie jak to, w którym przedstawiciele firm budują swoje siedziby w okolicach uczelni wyższych, notorycznie mających komplet kandydatów na kierunkach studiów, reprezentujących daną branżę. W ten sposób można zabezpieczyć sobie napływ tzw. „świeżej krwi” oraz notoryczną rozbudowę działów danej organizacji.

Warto wspomnieć również o ilości kobiet i mężczyzn pracujących w danym skupisku ludzkim. Tam, gdzie grupę w wieku produkcyjnym stanowi większość kobiet, pensja niestety wciąż będzie nieco niższa, niż w miejscach, gdzie większość pracującą stanowią mężczyźni. Nierówności mogą wynikać nie tylko z dochodowości i trendów w danej branży, ale również z tendencji do płacenia kobietom nieco mniej niż mężczyznom. Niestety, w niektórych branżach to stała praktyka, wynikająca z przekonania, że kobieta jest mniej wydajnym pracownikiem.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *