Częstochowa to zapewne najbardziej znany ośrodek pielgrzymkowy na terytorium Polski. Nie da się ukryć, że funkcja religijna tego miasta odgrywa ważną rolę w jego rozwoju gospodarczym. Częstochowa jest miastem na prawach powiatu oraz siedzibą powiatu częstochowskiego, charakteryzującego się najwyższą stopą bezrobocia w województwie śląskim. Jak wskazują dane statystyczne, udział osób bezrobotnych w ogólnej liczbie aktywnych ekonomicznie w tym regionie wynosi 21,6%. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja samej Częstochowy, której stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 14%.
Częstochowa położona jest w północnej części województwa śląskiego, 75 km od centrum Katowic, nad rzeką Wartą. Częstochowa jest 12. miastem w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i 13. pod względem liczby ludności. Według danych z 31 grudnia 2011 populacja miasta wynosiła 235,8 tysięcy mieszkańców, a zajmowana powierzchnia to 160 km2.
W mieście swą działalność gospodarczą prowadzi około 26 tysięcy przedsiębiorstw, głównie sektora prywatnego. Ważną funkcję w częstochowskiej gospodarce, oprócz handlu i usług, stanowi branża przemysłowa. Od setek lat na terenie miasta rozwijał się przemysł metalowy, uwarunkowany występowaniem licznych rud żelaza. Do największych zakładów przemysłowych i zakładów pracy w mieście należą:
- ISD Huta Częstochowa – jedna z największych hut stali w Polsce,
- TRW Automotive – producent systemów bezpieczeństwa do samochodów,
- CSF Poland –producent m.in. przewodów, systemów antywibracyjnych i uszczelek do samochodów,
- Brembo Poland – wytwórca elementów układów hamulcowych,
- CGR Polska – producent podzespołów motoryzacyjnych dla takich firm jak TRW, FAURECJA,
- Koksownia Częstochowa Nowa – czołowy producent koksu w kraju,
- Guardian Industries Poland – huta szkła.
Oferty pracy dla częstochowskiej społeczności znaleźć można w lokalnej prasie, a także w Internecie, np. pod adresem Praca Częstochowa.