Każde działanie podejmowane przez mieszkańców danego regionu, ma swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy. Począwszy od ilości członków rodziny, na jaką decydują się młodzi ludzie, skończywszy na wyborze wykształcenia, wszystko znajdzie swoje odbicie w lokalnym rynku pracy.
Co wpływa na korzystną lub niekorzystną sytuację gospodarczą regionu?
Jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na korzystną lub niekorzystną sytuację na rynku pracy, są migracje wewnętrzne, również te pomiędzy miastami w danym województwie. Wraz z każdą osobą, która wyprowadza się do innej miejscowości i tam podejmuje zatrudnienie, spada ilość osób w wieku produkcyjnym w jej rodzinnej miejscowości. Również wybór wykształcenia ma tu duże znaczenie. W zależności od tego, jaką szkołę wybierze dana osoba, będzie prawdopodobne znalezienie przez nią pracy w danym miejscu. Poza tym dość kluczową kwestią jest przyrost naturalny, mający wpływ na to, jak bardzo starzeje się społeczeństwo.
Do wymienionych czynników można również dołączyć ilość podmiotów gospodarczych na danym terenie, mogących zapewnić zatrudnienie oraz ilość wysoce wykwalifikowanych pracowników. Wszystko to ma znaczenie zwłaszcza przy wymagającym rynku pracy, specjalizującym się w dość wąskim sektorze usług.