title

Będzin

 
18 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Będzin jest kolejnym bardzo ważnym ośrodkiem miejskim konurbacji katowickiej i górnośląskiego okręgu przemysłowego. Miasto położone jest w centralnej części województwa śląskiego, w odległości 12 km od Katowic, 5 km od centrum Sosnowca i 4 km od Dąbrowy Górniczej, na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Miasto zajmuje powierzchnię 37 km2, a liczba jego mieszkańców to 59 tysięcy. Będzin jest miastem powiatowym, siedzibą powiatu będzińskiego.

Gospodarka powiatu będzińskiego, podobnie do większości terenów województwa śląskiego, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w dużej mierze zależała od przemysłu węglowego. Obecnie, będziński przemysł reprezentowany jest głównie przez hutnictwo metali nieżelaznych (Huta Będzin), przemysł energetyczny (elektrownia „Łagisza” i elektrociepłownia „Będzin”), spożywczy i materiałów budowlanych. Mieszkańcy Będzina i okolic zatrudnienie mogą znaleźć w najważniejszych zakładach pracy regionu, do których należą:

  • PKE SA Elektrownia Łagisza,
  • Elektrociepłownia Będzin S.A.,
  • Enion S.A. Będziński Zakład Elektroenergetyczny S.A.
  • Huta Będzin S.A.
  • Fabryka Przewodów Energetycznych S.A.

Oferty pracy w Będzinie, dostępne m.in. na  Praca Będzin, skierowane są głównie do przedstawicieli branży usługowej i handlowej. Jak pokazują statystyki, stopa bezrobocia w powiecie wynosi aż 16,9% czyli o 5% więcej niż w całym województwie. Wśród bezrobotnych przeważają mężczyźni, a także osoby bez kwalifikacji i długotrwale bezrobotne.

Dodaj komentarz