title

Bielsko-Biała

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Bielsko-Biała jest siódmym co do liczby ludności miastem województwa śląskiego, stanowiącym zarówno miasto na prawach powiatu, jak i siedzibę powiatu bielskiego. Miasto położone jest w południowej części województwa, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto zamieszkuje 175 tysięcy osób, a jego powierzchnia wynosi 125km2.

Zarówno miasto Bielsko-Biała, jak i powiat bielski mogą się pochwalić stopą bezrobocia niższą niż średnia w całym województwie. Według danych GUS, w styczniu 2013r. procentowy udział osób bezrobotnych w mieście wynosił 7,2%, a w powiecie 11,6%.

Bielsko-Biała jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym południowej Polski, które nie bez powodu nazwane zostało miastem 100 przemysłów” oraz „śląskim Manchesterem”. Znaczna część społeczności Bielsko-Białej zawodowo związana jest z przemysłem, głównie przemysłem maszynowym, samochodowym, włókienniczym, metalurgicznym, oraz spożywczym. Ponadto, miasto pełni też funkcję głównego ośrodka administracyjnego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego całego Podbeskidzia. O dużym tempie rozwoju gospodarczego miasta świadczą regularnie publikowane nowe oferty pracy w Bielsku Praca Bielsko-Biała. Ofert te dotyczą pracy we wszelkich dziedzinach gospodarki, od rolnictwa, przez handel i usługi, aż po przemysł.

Do największych bielskich zakładów pracy należą: Fiat Auto Poland, Fiat-GM Powertrain Polska, Nemak Poland, Eaton Automotive Systems, Finnveden Polska, Adler Polska, Cooper-Standard Automotive Polska, Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko, Techmex, GE Power Controls, Hutchinson Poland, Philips Lighting Bielsko, Zakłady Tłuszczowe Bielmar, Electropoli-Galwanotechnika oraz Avio Polska.

Dodaj komentarz