title

Cieszyn

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Cieszyn jest miastem przygranicznym, znajdującym się w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, od zachodu graniczącym z Czeskim Cieszynem. Geograficznie położony jest na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Olzą. Według danych z końca 2010 polski Cieszyn liczy 35,5 tysiąca mieszkańców, jego powierzchnia wynosi natomiast 29 km². Wspólnie obie części miasta zamieszkiwane są przez 60,5 tys. osób i zajmują 63 km².

Sytuację na cieszyńskim rynku pracy można określić za dobrą. Udział procentowy osób bezrobotnych w stosunku do wszystkich osób aktywnych ekonomicznie w powiecie cieszyńskim jest mniejszy niż w całym województwie i wynosi  11,3%.

Na terenie miasta swą działalność prowadzi ponad 4800 podmiotów gospodarczych, z czego zaledwie 50 to przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 50 pracowników. Ze względu na swoje strategiczne położenie, Cieszyn pełni ważną funkcję komunikacyjną, wspieraną przez rozwój lokalnej branży transportowej. Ponadto, gospodarka całego powiatu oparta jest głównie o rolnictwo i usługi. Istniejący przemysł ogranicza się do rolno-spożywczego, budowlanego i drzewnego. W ostatnich coraz bardziej istotną rolę w cieszyńskiej gospodarce odgrywa branża turystyczna, oferująca pełne zaplecze usług dla amatorów górskich wędrówek i zimowych szaleństw na stokach w Wiśle, Brennie czy Ustroniu. Wśród ofert pracy Praca Cieszyn dostępnych dla lokalnej społeczności przeważają stanowiska związane z handlem i usługami.

Dodaj komentarz