title

Gliwice

 
18 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Gliwice są czwartym, co do liczby ludności miastem województwa śląskiego, położonym 25 km od Katowic w kierunku zachodnim. Geograficznie Gliwice leżą na Górnym Śląsku, na Wyżynie Katowickiej nad rzeką Kłodnicą. Powierzchnia miasta wynosi 134 km2, a liczba jego ludności to 186 tysięcy osób. Co ważne, Gliwice stanowią zarówno miasto na prawach powiatu, jak i siedzibę powiatu gliwickiego.

Według danych statystycznych, w styczniu 2013r. stopa bezrobocia zarówno w Gliwicach, jak i w powiecie gliwickim była niższa od średniej stopy bezrobocia w województwie śląskim. Kształtowała się ona na poziomie 7,8% oraz 11% odpowiednio dla miasta i dla powiatu. Dobra sytuacja na gliwickim rynku pracy znajduje potwierdzenie w liczbie ofert pracy dostępnych w lokalnym urzędzie pracy, w lokalnej prasie oraz na Praca Gliwice.

Na terenie miasta funkcjonuje ponad 22 tysiące podmiotów gospodarczych, stanowiących zarówno niewielkie rodzinne firmy, jak i duże polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Największymi zakładami pracy w regionie są General Motors Manufacturing Poland, a także japońska fabryka produkująca katalizatory do silników diesla NGK Ceramics. W dzielnicy Łabędy mieszczą się Zakłady Mechanicze BUMAR-ŁABĘDY, produkujące czołgi PT-91 oraz maszyny budowlane. Na terenie Gliwic funkcjonuje również park technologiczny Technopark Gliwice oraz Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Co ważne, w mieście działa również jedna z największych kopalń węgla kamiennego w Europie – KWK Sośnica-Makoszowy. Innym dużym pracodawcą w mieście jest producent i dystrybutor odczynników chemicznych POCH S.A.

Dodaj komentarz