title

Jaworzno

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Jaworzno jest głównym miastem  Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego oraz ważnym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ze względu na swoją korzystną lokalizację, w strukturze gospodarczej miasta funkcjonuje wiele przedsiębiorstw i zakładów pracy gwarantujących zatrudnienie dla lokalnej społeczności Praca Jaworzno.

Jaworzno jest miastem na prawach powiatu, położonym w środkowej części województwa śląskiego. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 4 miastem w województwie i 13 w kraju (152 km2). Liczba ludności tego miasta to prawie 95 tysięcy osób.

Według danych statystycznych, w styczniu 2013r. w lokalnym urzędzie pracy zarejestrowanych było 3,8 tysięcy osób bezrobotnych, które stanowią 12,6% osób aktywnych ekonomicznie w regionie. Na tle innych regionów województwa jest to wartość średnia, jednak w porównaniu z poziomem bezrobocia w całej Polsce, można uznać, że sytuacja na jaworzyńskim rynku pracy jest bardzo dobra.

Większa część mieszkańców Jaworzna zatrudniona jest w sektorze usług i handlu, głównie handlu detalicznego. W mieście swoje sklepy zlokalizowało kilka dużych sieci handlowych, np. Carrefour, Carrefour Express, Kaufland, Lidl, Aldi i Biedronka. Sektor przemysłowy w mieście reprezentowany jest przez nadal istniejące dwie kopalnie: „Sobieski”, który wchodzi w skład Południowego Koncernu Węglowego, oraz „Piłsudski”.

Dodaj komentarz