title

Lubliniec

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Lubliniec jest miastem powiatowym, siedzibą powiatu lublinieckiego, leżącym w północno-zachodniej części województwa. Podobnie jak wszystkie północne powiaty województwa śląskiego, powiat lubliniecki cechuje się poziomem bezrobocia wyższym, niż wynosi średnia w tym regionie. Lubliniec jest ośrodkiem przemysłu chemicznego, włókienniczego, lekkiego, obuwniczego, elektromaszynowego, drzewnego, materiałów budowlanych i spożywczego.

Miasto od centrum Katowic oddalone jest o 60 km w linii prostej, zajmuje powierzchnię prawie 90 km2, a zamieszkały jest przez zaledwie 26 tysięcy osób. Lubliniecki rynek pracy nie należy do najchłonniejszych w województwie, o czym świadczy wysokość stopy bezrobocia w powiecie kształtującej się na poziomie 14,5%. Najwięcej publikowanych ofert pracy (Praca Lubliniec) dotyczy takich zawodów jak: technik prac biurowych, sprzedawca, robotnik gospodarczy, szwaczka, sprzątaczka biurowa, robotnik budowlany, pracownik ochrony fizycznej, kierowca samochodu ciężarowego i doradca finansowy. Jak można zauważyć, na zatrudnienie w regionie Lublińca mogą liczyć głównie pracownicy fizyczni i pracownicy sektora usług.

W Lublińcu funkcjonuje kilka dużych zakładów pracy, do których należą: Lentex, Turbo Care Poland, Hygienika, Gamrat, Texlen, Miwo Military Lubliniec, Ledapol, Gracja, Polmar, Hoger, Polimer, Enion SA i Dedal. Miejscem prowadzenia wielu lublinieckich inwestycji jest leżąca w północno-wschodniej części miasta Podstrefa Lubliniec Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dodaj komentarz