title

Mentalność a gospodarka

 
30 sie 2018, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
gospodarka

Bywa tak, że gospodarka danego regionu znacznie odstaje od tej w pozostałej części kraju. Często wynika to z mentalności mieszkańców, wśród których często znajdują się osoby z zagranicznym pochodzeniem. Jak wiadomo – co kraj to obyczaj. Dotyczy to również podejścia do gospodarki. W pracy osób zamieszkujących województwo śląskie, widać to szczególnie.

Zapożyczenia nie tylko językowe

Wiele osób zamieszkujących województwo śląskie ma niemieckie korzenie. Zwyczaje z tamtejszych domów i firm często są przenoszone na nasze tereny. Nie ma w tym nic złego – powszechnie znana niemiecka precyzja oraz solidność to nie tylko mit, ale fakt, który często ma kluczowe znaczenie w sukcesie danego przedsięwzięcia. Nie tylko w gwarze Ślązaków obecne są niemieckie zapożyczenia – sposoby prowadzenie biznesu wydają się być sprawdzone i działać również u nas.

Wszelkie zapożyczenia są bardzo dobre, jeśli wpływają na rozwój regionu, nie powodując przy tym zagubienia tożsamości. To ważne, ponieważ często niektóre z nowych zwyczajów są odbierane z gruntu negatywnie. Jest to powodowane wcześniej wspomnianymi obawami, jednak nasza kultura jest tak silna, że wszelkie modyfikacje tylko ją ubogacają, również jeśli chodzi o kulturę pracy.

TAGI > ,

Dodaj komentarz