title

Pszczyna

 
14 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Pszczyna jest miastem powiatowym, siedzibą powiatu pszczyńskiego, położonym w środkowej części województwa śląskiego. Większa, północna część miasta leży w południowej części Równiny Pszczyńskiej, nad rzeką Pszczynką. Południowa część Pszczyny leży natomiast w Dolinie Górnej Wisły. Według danych statystycznych z grudnia 2010 r. populacja miasta liczyła prawie 25,5 tysięcy osób a jego powierzchnia wynosiła 22,5km2.

Sytuacja na pszczyńskim rynku pracy, na tle zarówno całego województwa jak i całej Polski jest bardzo dobra. Wśród wszystkich osób aktywnych ekonomicznie w powiecie, zaledwie 8,2% stanowią osoby bezrobotne. Wśród bezrobotnych przeważają kobiety Praca Pszczyna.

Pszczyna jest jedynym ośrodkiem miejskim wiejskiego powiatu pszczyńskiego, dlatego stanowi największe centrum usługowe i handlowe w regionie. Korzystna sytuacja na rynku pracy nierozerwalnie związana jest z dużym poziomem rozwoju gospodarczego miasta, uzależnionym od przemysłu. W Pszczynie rozwija się przemysł spożywczy i drzewny, a także przemysł ciężki, maszynowy i wydobywczy. Osoby mające problemy ze znalezieniem zatrudnienia w powiecie pszczyńskim korzystają z niewielkiej odległości tego regionu od stolicy województwa, Katowic, i podejmują pracę właśnie w tym mieście. Średnie miesięczne wynagrodzenie w Pszczynie to prawie 2900 zł brutto.

Dodaj komentarz