title

Sosnowiec

 
14 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Sosnowiec, miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, mimo korzystnego położenia w stosunku do stolicy województwa, charakteryzuje się dość dużym  odsetkiem osób bezrobotnych w regionie. W styczniu 2013 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu zarejestrowanych było 12,2 tysięcy osób, co stanowi 15,8% wszystkich zdolnych do pracy osób w regionie.

Sosnowiec położony jest zaledwie 7 km od centrum Katowic, na Wyżynie Śląskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w obrębie obszaru przemysłowego zwanego Zagłębiem Dąbrowskim i jest jednym z miast konurbacji górnośląskiej. Populacja Sosnowca, wynosząca 214,5 tysiąca osób, stawia to miasto na 3 miejscu wśród wszystkich miast województwa.

Sosnowiec powstał jako miasto przemysłowe, oparte na przemyśle ciężkim, a swój rozwój zawdzięczał korzystnej lokalizacji. W wyniku restrukturyzacji przemysłu, na początku lat 90’ dwudziestego wieku wiele sosnowskich zakładów pracy zostało zamkniętych, w wyniku czego sytuacja na rynku pracy w mieście uległa gwałtownemu pogorszeniu. Obecnie główne zakłady pracy Sosnowca związane są nie z przemysłem górniczo-hutniczym, a z branżą przemysłowo-handlową oraz usługami. Osoby poszukujące pracy, oferty zatrudnienia znaleźć mogą w lokalnej prasie, w urzędzie pracy oraz na Praca Sosnowiec.

 

Dodaj komentarz