title

Świętochłowice

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Świętochłowice to jedno z miast powiatowych województwa śląskiego, wyróżniające się jedną z najniższych stóp bezrobocia w regionie. Jak pokazują dane statystyczne, w styczniu 2013r. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2,8 tysiąca osób bezrobotnych co stanowi 9,5% wszystkich zdolnych do pracy osób w powiecie. Średnie wynagrodzenie w tym mieście wynosi 2750 zł brutto miesięcznie.

Świętochłowice Praca Świętochłowice położone są w centralnej części województwa, 10 km od centrum Katowic w kierunku zachodnim. Co ciekawe, Świętochłowice znajdują się na 1 miejscu w Polsce pod względem gęstości zaludnienia, wynoszącej ponad 4 tysiące osób/km2.  Powierzchnia miasta wynosi 13,3km2, a jego populacja to 53 tysiące osób.

Świętochłowicka gospodarka pod koniec XX wieku w znacznej mierze oparta była na górnictwie i hutnictwie, których restrukturyzacja doprowadziła do dużego bezrobocia w regionie. W wyniku wielu programów i inwestycji udało się jednak skutecznie i trwale poprawić sytuację na regionalnym rynku pracy. Przemysł górniczy został całkowicie zlikwidowany, natomiast hutniczy nadal istnieje i reprezentowany jest przez dwie huty: Florian i Zgoda.  Wiele miejsc pracy dla lokalnej społeczności oferują duże firmy z udziałem kapitału zagranicznego oraz polskiego, jak np.: fabryka kosmetyków „Pollena-Malwa”, fabryka opon Michelin, fabryka silników Volvo, jedna z większych w Polsce firma spedycyjna – „Delta Trans” i platforma logistyczna Yves Rocher – Polska. Korzystne położenie względem stolicy Śląska sprawia, że wielu mieszkańców Świętochłowic zatrudnionych jest również w katowickich firmach.

Dodaj komentarz