title

Wodzisław Śląski

 
15 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Wodzisław Śląski jest miastem powiatowym, siedzibą powiatu wodzisławskiego, położonym w zachodniej części województwa śląskiego. Od centrum Katowic miasto oddalone jest o około 50 km w kierunku południowo-zachodnim. Geograficznie leży na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Lesznicą, zajmuje powierzchnię 49,5 km2, a jego populacja wynosi 49 tysięcy osób.

Wodzisław Śląski jest głównym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym i usługowo-handlowym powiatu. Pełni też bardzo ważną funkcję komunikacyjną i transportową. W mieście zarejestrowanych jest prawie 4000 podmiotów gospodarczych, reprezentujących w przeważającej części sektor prywatny. Gospodarka miasta, jak i całego powiatu oparta jest na rolnictwie, przemyśle, handlu i usługach. Największymi przedsiębiorstwami w mieście, dającymi zatrudnienie części lokalnej społeczności są: wytwórnia koncentratów spożywczych „Agro” Wodzisław, fabryka okien, masztów i flag oraz firma zajmująca się importem owoców i warzyw – ITUM Sp. z o.o. Praca Wodzisław Śląski. Ponadto, osoby związane z przemysłem mogą liczyć na zatrudnienie w jednej z dwóch kopalni węgla kamiennego znajdujących się na terenie powiatu wodzisławskiego. Są nimi kopalnie „Marcel” w Radlinie i „Rydułtowy – Anna” w Rydułtowach.

Stopa bezrobocia w powiecie wodzisławskim jest średnia w porównaniu z innymi regionami województwa, a w styczniu 2013r. wynosiła ona tyle samo, ile stopa bezrobocia w całym województwie, czyli 11,9%.

Dodaj komentarz