title

Zawiercie

 
18 mar 2013, Opublikowano przez Marta w Śląskie - praca
praca w województwie śląskim

Powiat zawierciański, z siedzibą w Zawierciu, charakteryzuje się jedną z najwyższych stóp bezrobocia w województwie śląskim. Jak podają dane statystyczne, w styczniu 2013r. w powiatowym urzędzie pracy zarejestrowanych było 8,6 tysięcy bezrobotnych co stanowi aż 19,2% wszystkich osób aktywnych ekonomicznie w powiecie.

Zawiercie jest miastem powiatowym położonym w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, u źródeł Warty. Według danych z 31 grudnia 2010 r. populacja miasta wynosiła 51,7 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia to 85,2 km2.

Duży poziom bezrobocia w powiecie zawierciańskim wiąże się z faktem, że ze względu na wiejski charakter powiatu, to rolnictwo jest jedną z głównych gałęzi rozwoju większości gmin powiatu zawierciańskiego. W mieście dominuje handel oraz branża usług, a także przemysł ciężki, reprezentowany przez hutę żelaza, przemysł szklarski (Huta Szkła „Zawiercie” Sp. z o.o. produkująca kryształ) i przemysł odlewniczy (Odlewnia Żeliwa S.A.). Analizując oferty pracy dla lokalnej społeczności Praca Zawiercie, zauważyć można, że przeważają ogłoszenia związane z branżą budowlaną, nieruchomości i gastronomii. Średnie miesięczne zarobki w Zawierciu wynoszą 3000 zł brutto miesięcznie.

Dodaj komentarz